fbpx Bermuda Race Organizing Committee | Cruising Club of America Skip to main content

The Newport-Bermuda race is an integral part of the CCA.

For a complete roster of the organizing committee, please visit their website at http://bermudarace.com/race/organizing-committee/

First Last Role
Somers Kempe Chairman
Mark Lenci Vice Chairman
Bob Medland CCA Commodore
David Benevides RBYC Commodore
Chris Otorowski CCA Vice Commodore
Craig Davis RBYC Vice Commodore
Jeff Eberle Treasurer
Andrew Kallfelz Entry / SailGate
John Winder Media and Marketing
John Burnham Media and Marketing
Will Passano Sponsorship Chair
Trixie Wadson Sponsorship
Dick Holliday Head Ambassador/Gulf Stream Society
Jim Binch Participation
Jay Gowell Participation
Robert Mathews Participation
Murray Leigh Participation
John Osmond PRO
John Brooks US Coast Guard
Michael Keyworth Start Area Marshalls
A.J. Evans Steering Committee Chair
John Osmond Steering Committee
John Winder Steering Committee
Jonathan Brewin Steering Committee
James Phyfe Steering Committee
Brad Willauer Steering Committee
Jay Gowell Steering Committee
Nick Nicholson Steering Committee
TBC   Onion Patch
A.J. Evans Race Documents
Stephen Foraste Website
Hank Halsted Qualifications Chair
TBC   Qualifications
Janet Garnier Newport Operations / Race HQ and Village
Stephen Kempe Bermuda Operations
Leatrice Oatley Finish Line
Brad Willauer NBR Bermuda Race Foundation
John Rousmaniere Historian/Roll of Honour
Jim Binch ORA
Nick Nicholson Technical Committee Chair
Jim Binch Technical Committee
Jim Teeters Technical Committee
John Winder Technical Committee
Jim Teeters Scoring
Rowena Carlson Environment of the Sea Chair
Chan Reis Environment of the Sea (Newport)
TBC   Environment of the Sea (Bermuda)
James Phyfe Chief Inspector
TBC   Post-Race Inspections
Nancy Cook Race Safety Officer
Mark Lenci Safety at Sea Seminars
Jeff Wisch Medical
Frank Bohlen Weather & Gulf Stream
Carter Holliday Awards
Bob Darbee Awards
Chris McNally Communications
TBC   Communications
Bob Duffy International Jury (BER)
Pat O’Donnell International Jury (USA)
Paul Hamilton CCA Fleet Captain
John Robinson CCA Safety and Seamanship
Steve Prime Quartermaster